آغاز راهی طولانی بعد از یک کارگاه مشورتی در حوزه صنایع‌دستی

به نقل سرویس سینما و تئاتر سیاه جامگان فرهنگی ، مازیار آلِ داود ـ فعال گردشگری ـ در دومین روز  کارگاه مشورتی نقش و ارتبه همراهط صنایع دستی در بهبود بهره‌وری اقتصادی و معیشت جوامع محلی و توسعه پایدار فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی بیان انجام: صنایع دستی ما به دو گروه تقسیم می‌شود، گروهی از آن در منطقه و گروه دیگر در روستا تولید می‌شوند. اقامتگاه من در روستای گرمه قرار دارد که جزو هستان اصفهان هست، اما قلمخانومی که در منطقه اصفهان انجام می‌شود در روستا تولید نمی‌شود.  

او  اضافه انجام: ایجاد اشتغال یکی از اتفاقات نیکوی هست که در کنار بوم‌گردی شکل می‌گیرد پس بهتر هست شبکه‌هایی داشته به همراهشیم که محصولات صنایع دستی منطقهها و روستاهای دیگر هم در یک ناحیه عرضه شود. شاید گردشگران فرصت نکنند از همه منطقههای ایران دیدن کنند، اما به همراه عرضه صنایع دستی مناطق دیگر، برای سفر به آن نقطه‌ها ترغیب شوند. چه ایرادی دارد صنایع دستی ناحیه کویر در انجامستان هم عرضه شود؟  

آلِ داود همچنین به ایجاد خانه‌های صنایع دستی در هر روستا اشاره انجام و افزود: علاقمندان به این حوزه می‌توانند در خانه‌های صنایع دستی فعالیت کنند و محصولات تولید انجام گرفته را به گردشگران هم عرضه کنند.  

حیاتیترین معضل حوزه صنایع دستی

مهدی محتشمی ـ تولید کننده شعر به همراهفی ـ نیز  در این پلن اعلام انجام: حیاتیترین معضل در حوزه صنایع دستی فروش هست. اگر بتوانم محصول تولیدی‌ام را بفروشم می‌توانم دوبه همراهره تولید کنم و به این کار ادامه دهم. تورهای گردشگری زیادی از کاشان دیدن می‌کنند و اگر راهنمایان تور ملزم شوند گردشگران را برای به همراهزدید و خرید به کارگاه‌های صنایع دستی بیاورند، کار حیاتیی در این زمینه انجام داده‌اند.  

او بیان انجام: من معتقدم هر منطقه  و ناحیه‌ای به همراهید صنایع دستی خاص همان ناحیه را تولید و عرضه کند. متاسفانه نگاه ما به صنایع دستی در زیادی مواقع مالی هست و هنری نیست. ما میراث‌دار نیاکان‌مان هستیم و نبه همراهید مثلا کارگاه شعربه همراهفی را به حوله‌به همراهفی تبدیل کنیم.  

راه طولانی در پیش داریم 

پورنگ پورحسینی ـ کارشناس معاونت صنایع دستی- نیز دربه همراهره جمع‌بندی کارگاه مشورتی نقش و ارتبه همراهط صنایع دستی در بهبود بهروه‌وری اقتصادی و معیشت جوامع محلی و توسعه پایدار فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی، اظهار انجام: در این کارگاه دیدگاه‌های قابل توجهی از نمایندگان ذی‌نفعان دربه همراهره چالش‌ها، فرصت‌ها و اقداماتی که برای بهبود بهره‌وری صنایع دستی در بستر اقامتگاه‌های بوم‌گردی وجود دارد، دریافت انجام گرفت.  

او ادامه داد: بعد از آن شروع به پردازش این هشدارات می‌کنیم. گروه کاری تشکیل می‌دهیم و در سه هفته فردا گزارش راهبردی را آماده و به معاون صنایع دستی ارائه می‌دهیم تا اگر کیفیت معقول را داشت تقدیم ریهست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شود، اما این کار نقطه شروع ما هست و راه طولانی در پیش داریم. آنچه لازم داریم ارائه کتابچه به همراهز طراحی اقامتگاه‌های بوم‌گردی بر مبنای پیشینه بهره‌برداری از صنایع دستی و هنرهای بومی هست که ممکن هست به ماه‌ها بررسی نیاز داشته به همراهانجام گرفت.  

کارگاه مشورتی نقش و ارتبه همراهط صنایع دستی در بهبود بهروه وری اقتصادی و معیشت جوامع محلی و توسعه پایدار فعالیت اقامتگاه‌های بوم گردی از روز گذشته ٢٤ اردیبهشت ماه در مجموعه گردشگری و بوم گردی خونه نقلی کاشان برگزار و  به همراه حضور فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی امروز به پایان رسید.  

نوشته آغاز راهی طولانی بعد از یک کارگاه مشورتی در حوزه صنایع‌دستی اولین بار در فرهنگی سیاسی سیاه جامگان پدیدار شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد