دهانه‌های سی و سه پل مسدود می‌شود

به نقل سرویس میراث فرهنگی و گردشگری سیاه جامگان فرهنگی ؛هر تعداد منطقهداری اصفهان از حدود دو سال قبل نسبت به حصارکشی دهانه‌ی پل‌های تاریخی اصفهان به میراث فرهنگی هانجام گرفتار داده بود اما سقوط کودک دو ساله از سی‌ و سه پل در ۲۰ مهر سال گذشته، این هانجام گرفتار را آن‌قدر جدی‌تر انجام تا شورای فنی میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی هستان، به همراه برگزاری جلساتی در نهایت ۳۰ دی سال گذشته «شورای فنی میراث فرهنگی هستان اصفهان، طرح نهائی نصبِ حفاظ روی دهانه‌های سی‌و سه پل تاریخی را تصویب انجام.»
بعد از گذشت حدود سه ماه از انتشار رویداد تصویب نصب حفاظ در دهانه‌های سی و سه پل؛ اکنون فریدون اللهیاری، مدیر کل میراث فرهنگی هستان اصفهان به سیاه جامگان می‌گوید: ایمن سازی سی و سه پل و پل‌های تاریخی اصفهان، از ضرورت‌هایی هست که به همراهید برای حفظ جان آقام انجام شود. در واقع این یک اصل مسلم هست و به همراهید پذیرفته شود.
وی به همراه تاکید بر این‌که از نظر فنی تنها مرجعی که صلاحیت دارد تا در این مورد اظهار نظر کند، شورای فنی میراث فرهنگی هست، این شورا را شامل متخصصان حوزه میراث فرهنگی در داخل سازمان و برخی از نخبگان و معتمدانِ صاحب نظری می‌داند که برحسب ضرورت شورا دعوت می‌شوند.
او به همراه اشاره به انجام بررسی‌های مورد نیاز برای مصالح قابل هستفاده در ایجاد حفاظ ها، تاکید می‌کند: اعضای شورا در نهایت به طرحی رسیدند که به همراه هستفاده از پایه‌های فلزی دقیق و ظریف که در سیما و منظر تاثیر نداشته به همراهانجام گرفت و به همراه حفاظ‌های کابلی بسته شود، این کار صورت گیرد. اجرائی انجام گرفتن آن نیز تقریبه همراه نهائی انجام گرفته هست، اما به همراه توجه به حساسیت‌های موجود یکسری هماهنگ‌های نهائی نیز به همراهید در هستان روی موضوع انجام شود تا در نهایت نمونه کار انجام و پروژه آغاز شود.
اللهیاری پیشنهاد ایمن‌سازی پل‌های تاریخی را از حدود دو سال گذشته و از سوی منطقهداری اصفهان اعلام می‌کند و می‌گوید: اگر سی و سه پل یک بنای تاریخی بود که امکان تردد روی آن وجود نداشت، مشکلی نداشت، اما زمانی که سی‌وسه پل یک فضای عمومی منطقهی و از نظر تاریخی ارزشمند هست و میراث فرهنگی وظیفه حرهست و حفاظت از بحث میراثی آن را بر عهده دارد پس به همراهی منطقهداری این کار انجام می‌شود.
مدیر کل میراث فرهنگی هستان اصفهان در مورد جزئیات طرح و ایجاد حفاظ روی دهانه‌های مختلف پل به همراه دنبال ایمن‌سازی می‌گوید: براساس جزئیات، طرح نصب حفاظ درهمه‌ی دهانه‌ها از کنار پل شروع نمی‌شود بلکه دهانه‌هایی که راهروها را تعریف می‌کنند، مسدود می‌شوند و قرار هست در برخی نقاط جاها نیز فضایی برای دسترسی به کنار پل تعریف شود.
وی به همراه تاکید بر این‌که قاعدتا تردد روی پل‌های تاریخی در منطقه انجام می‌شود،ادامه می‌دهد: ایمن سازی برای پل‌ها به همراهید پلن‌ریزی شود و نصب حفاظ روی هر کدام از پل‌های تاریخی که ضرورت دارند، پیگیری می‌شوند.
پیش از این در ۳۰ دی ماه سال گذشته؛ طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستان اصفهان رویداد داده بود؛ «اجرائی انجام گرفتن این طرح – نصب حفاظ برای سی و سه پل- برای هر کدام از این پل‌ها براساس طرح‌های جداگانه و به همراه تائید شورای فنی و معقول به همراه موقعیت و پل مورد نظر رخ می‌دهد.»

نوشته دهانه‌های سی و سه پل مسدود می‌شود اولین بار در فرهنگی سیاسی سیاه جامگان پدیدار شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد