ساز «زیگورات» در تعداد معبر پایتخت جانمایی می شود

به نقل سرویس موسیقی سیاه جامگان فرهنگی ، مراسم رونمایی از ساز منطقهی «زیگورات» به همراه هنرمندی آستیاژ ضیایی روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه به همراه حضور تعدادی از هنرمندان و مدیران منطقهی در فرهنگسرای نیاوران پایتخت برگزار انجام گرفت.

در آغاز این مراسم که اجرای آن به عهده محمود توسلیان منتقد و روخانومامه نگار حوزه موسیقی بود آریو ناصریان معمار و هستاد دانشگاه به ارایه تعاریفی از مفهوم منطقه و طبقه بندی کمی و کیفی آن پرداخت.

لطفا ۱۰ ثانیه سکوت کنید

نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر هم در این مراسم  گفت: این ما هستیم که به عنوان شنونده می توانیم هر صدایی را به موسیقی تبدیل کنیم. اگر ما سمفونی پنج بتهوون را نشنویم یعنی این سمفونی وجود ندارد.

مشایخی در ادامه به همراه دعوت حاضران به ۱۰ ثانیه سکوت بیان انجام: ما می توانیم این اصوات را به موسیقی تبدیل کنیم. موسیقی به شنیدن احتیاج دارد. حالا دست مهست که بخواهیم جنبه اخبه همراهری صدا یا جنبه عاطفی آن را کشف کنیم.

خلاقیت داشته به همراهشیم

معصومه مهرعلی مدرس و محقق آواز اصیل ایرانی ضمن قدردانی از ساخانومده ساز «زیگورات» توضیح داد: بی شک تعامل در جوامع انسانی یک ضرورت و خلاقیت در به وجود آوردن این تعاملات امری ضروری تر هست کما اینکه نحوه برگزاری این گردهمایی هم بیانگر چنین نگاه خلاقی هست.

وی ادامه داد: من امروز این جا حاضر انجام گرفتم تا از این به همراهنوی هنرمند تشکر کنم که به همراه تلاش و همت و پشتکار این جریان را در فرهنگ ما آغاز انجام و امیدوارم که «زیگورات» به نقاط مختلف منطقه برده شود و من هم بتوانم به همراه بچه های این منطقه در تعاملی از جنس هنر و خانومدگی حضور داشته به همراهشم.

«زیگورات» در معابر پایتخت جانمایی می شود

بهروز فتحی معاون پلن ریزی سازمان زیبه همراهسازی منطقه پایتخت نیز به همراه تشکر از مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران گفت: احتمالا در خیابه همراهن ها و پارک ها و اتوبه همراهن های مختلف آثار حجمی زیادی دیده اید اما در زیادی از مواقع آنها را نادیده می گیریم.

وی افزود: بعد از دیدن ویدیویی دربه همراهره «زیگورات» به همراه همکاران افزایش متوجه جای خالی این تعامل انجام گرفتیم چون چنین سازه ای روند این تعامل های منطقهی را سرعت می بخانجام گرفت. لذا از جناب آقا جعفری معاون فنی سازمان زیبه همراهسازی منطقه پایتخت هم دعوت انجامم که بتوانیم  مقدمات بهره برداری از «زیگورات» را در منطقه پایتخت فراهم کنیم که وی هم بلافاصله تعداد معبر حیاتی منطقه پایتخت را در نظر آورد که برای این اتفاق معقول هست.

پایتخت به این ساز نیاز داشت

اردوان طاهری آهنگساز هم در این مراسم به همراه اشاره به اینکه خانومده انجامن نام «زیگورات»، خانومده انجامن فرم هست، اظهار انجام: یکی از عوارض تمدن این هست که ما در یک شلوغی خانومدگی می کنیم. در واقع عناصر مدنیت به همراه وجود جذاب بودن، خانومدگی را مختل و روان انسان را دستخوش تغییراتی می کند که هم می تواند نیکو به همراهانجام گرفت هم بد. در کلان منطقهها این تغییرات افزایش به سمت ناخوشی هست دلیل که ذاتا این روند به سمت هرج و مرج پیش می رود. این عوارض، روابط بین انسانی را هم دچار مشکلاتی می کند مثلا صداهایی که شما عمدتا در پایتخت می شنوید ناخوشایند هستند و تعدادان صداهای مهربه همراهنی نیستند. تغییر این صدا ها می توانند به ما کمک کنند.

محمدعلی بهمنی که حیاتیان ویژه این رویداد بود، به خواندن سروده ای مرتبط به همراه مقوله منطقه و صدا به همراه مطلع «این گسل افزایش از این که نمی تواند ویرانم کند» پرداخت.

زدودن آلودگی های منطقهی به همراه «زیگورات»

آستیاژ ضیائی طراح و ایده پرداز «زیگورات» و کارشناس ارانجام گرفت پلن ریزی منطقهی هم در این پلن بیان انجام: در رابطه به همراه مبحث صدا و منطقه صحبت زیاد انجام گرفته هست اما در مورد «منظر شنیداری» کاهش حرف به میان آمده هست. چیزی که منطقهسازها افزایش به آن توجه انجام میدهند، بحث آلودگی صوتی و تلاش آنها برای کاهش این آلودگی هست اما در صدا پتانسیلی وجود دارد که همان هستفاده از صدا برای ایجاد سرخانومدگی در منطقه هست.

ضیائی در ادامه به همراه اشاره به اهمیت فضاهای عمومی منطقه اظهار انجام: فضاهای عمومی در پایتخت به نسبت سایر کلانمنطقههای دنیا زیاد کم هست. در چنین شرایطی ماهیت وجودی یک ساز منطقهی افزایش نمایان می شود که به همراه حضورش در فضاهای عمومی می توانیم آن شادابی و سرخانومدگی را به منطقه برگردانیم. سازهای منطقهی از جمله «زیگورات» اهداف مختلفی را دنبه همراهل انجام میدهند از جمله افزایش مشارکت، ایجاد حس تعلق به آن فضایی که مخاطب به آن احساس تعلق دارد و در نهایت ایجاد یک تصویر ذهنی ماندگار از آن فضایی که مخاطب توانسته به همراه آن تعامل داشته به همراهانجام گرفت. به هر حال ساخت «زیگورات» برای من یک گام نخستیه هست که در فردا بتوانم ایده های شنیداری خود را به نتیجه برسانم.

در این قسمت از پلن حاضران در مراسم به درخوهست آستیاژ ضیائی چشم های خود را بستند و شنوای یک پرفورمنس بودند که از بین آقام و به همراه صدای فلوت آغاز انجام گرفت و به تدریج به همراه یک دمام و دیجیریدو و کاخن ادامه پیدا انجام و به «زیگورات» رسید.

در پایان حامد ملک نواخانومده «زیگورات»، خوهستار تعامل و همراهی آقام در ریتم انجام گرفت که این درخوهست مورد اقبه همراهل واقع انجام گرفت. در این روند مشارکتی آقام هم در نواختن «زیگورات» حضور پیدا انجامند.

نوشته ساز «زیگورات» در تعداد معبر پایتخت جانمایی می شود اولین بار در فرهنگی سیاسی سیاه جامگان پدیدار شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد