سیاه جامگان – امام جمعه های متفاوت؛از امام جمعه پرادو سوار تا روحانی حامی تیم تراکتورسازی

در طول یکسال اخیر و در میان چهره‎های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی رویدادساز کشور، بودند کسانی که به واسطه نطق های پرشور خود و یا بعضا اقدامات متفاوتی که از آنان سرزده هست، زبه همراهنزد محافل مختلف آقامی انجام گرفته اند. مشهد، پایتخت، ایلام، تبریز و کرمان از جمله منطقههایی بودند که امامان جمعه آنها که همگی نمایندگی ولی فقیه در هستان را برعهده داشتند، خوهسته و یا ناخوهسته گرفتار اتفاقاتی انجام گرفتند که در برخی موارد هفته ها به طول انجامید تا بتوانند گرد و غبه همراهر حاصل از آن را بخوابه همراهنند.

 

علم‌الهدی و اغتشاشاتی که به نام او پایان انجام گرفت
روحانی ۷۴ ساله ای که ۱۳ سالی هست تریبون نماز جمعه مشهد را به دست گرفته، از امامان جمعه ای هست که می شود آخرین روز هفته را به انتظار نقل کردرانی های جنجالی اش ماند. نقل کردرانی‎هایی که همواره از امام جمعه مشهد چهره‎ای رویدادساز می سازد، جدای از بحث های سیاسی، که حیاتیترین آن بر پاشنه برجام می چرخد، افزایش به همراه واکنش‎های آتشین او در مورد وضعیت فرهنگی کشور مشهور هست. «کنسرت‌» شاید بدترین واژه ای به همراهانجام گرفت که او نسبت به آن حساسیت عجیبی دارد. علم الهدی به صورت حتم این دشوار گیری ها را تنها در مورد منطقه خود جایز می داند و می گوید که به همراه برگزاری کنسرت در سراسر کشور مخالف نیستم ولی چون معمولاً کنسرت‌ها همراه به همراه برخی هتک حرمت‌ها انجام گرفته ‌هست، برگزاری آن‌ها در منطقه امام رضا (ع) معقول نیست. 

دی ماه امسال اتفاقی رخ داد که نام او زیاد از متداوم، حتی افزایش از جمعه هایی که نقل کردرانی های او به تیتر یک رویدادگزاری ها تبدیل می شود، به میان آمد. 

آغاز اعتراضات و تجمعات آقامی به همراه شعار علیه دولت در دی ماه امسال از منطقهی که علم الهدی تریبون جمعه های آن را در دست دارد، زیاد از همه انگشت اتهام را به سوی او نشانه گرفت. شعله ور انجام گرفتن این آشوب ها در سراسر کشور، سیل انتقادات به علم الهدی را انجام گرفتت بخشید. انتشار رویدادی جعلی در مورد احضار او از سوی شورای عالی امنیت ملی سبب انجام گرفت تا علم الهدی خیلی سریع وارد میدان انجام گرفته و به همراه ارسال نامه ای به دبیر شورای عالی امنیت ملی به اتهام دخالت در اغتشاشات مشهد واکنش نشان داده و خوهستار ریشه یابی دقیق این حادثه شود.

ابوترابی‎ فرد؛ میانه‌رو محبوب

محمدحسن ابوترابی‌فرد، روحانی ۶۵ ساله ای هست که حتی پیش از صدور حکم رهبری انقلاب برایش، به همراه اقبه همراهل عمومی در فضای سیاسی و رسانه‎ای روبرو انجام گرفت. به همراه اعلام حکم رهبری که او را به عنوان امام جمعه موقت پایتخت انتخاب انجام و به همراه هستعفای تعدادی بعد احمد جنتی، تلویحا جایگزین او ساخت، نوید حضور یک چهره اعتدالی را در تریبون نماز جمعه سیاه جامگان می داد. ویژگی به همراهرز ابوترابی آن بود که علی رغم عضویتش در جامعه روحانیت مبه همراهرز و نزدیکی‎اش به جریان اصولگرا، در بخانومگاه‎هایی چون حوادث پس از انتخابه همراهت سال ۸۸، نشان داد که مشی ای میانه رو و اعتدالی دارد و از نگرش های یکجانبه گرایانه پرهیز دارد. ابوترابی به صورت حتم در نخستین خطبه های نماز جمعه هم نشان داد که قضاوت چهره های سیاسی در مورد او بیراه نیست و او تنها بر رسیدن به وحدت و کنار گذاشتن اختلافات تکیه و تاکید دارد. علاوه بر این، ابوترابی همچنان امید زیادی از مسئولان برای به همراهزگرداندن نسل جوان به نمازهای جمعه هست.

لطفی؛ امام جمعه پرادوسوار و مخالف اشرافی‎گری

منطقهت حجت‎الاسلام محمدنقی لطفی، امام جمعه منطقه ایلام افزایش از اینکه بدلیل خطبه‎های ظهرهای جمعه‌اش به همراهانجام گرفت، بخاطر ذهنیتی هست که از او نزد افکار عمومی ساخته انجام گرفت که او را سوار بر خودرویی شاسی بلند نشان می داد! لطفی که در خطابه های خود، کاهش زمانی هست اشرافی گری را مورد نقد قرار ندهد، این به همراهر در گردابی از فضای مجازی گرفتار انجام گرفت. به همراه انتشار تصویر خودروی پرادویی که امام جمعه ایلام از آن پیاده انجام گرفته بود، حرکت تند انتقادی به عملانجام او به همراه گزارش روخانومامه جوان کلید خورد. 

اگر تا آن زمان مراسم ولیمه نوه امام جمعه ایلام جایی درز نانجامه بود، از این پس دیگر همه می دانستند که حتی در این جشن چه میهمانان و سلبریتی‎هایی حضور داشتند. 

لطفی هرتعداد پبش از این عنوان انجامه بود که آن پرادو را برای حرکت در راههای صعب العبور هستفاده می‎کند اما در نخستین خطبه های نماز جمعه پس از ایجاد چنین جنجال رسانه ای، به نظر می رسید که تا حدودی لحن خود را تغییر داده هست. به صورت حتم منبع ما از واکنش امام جمعه ایلام همان گزارشی هست که در روخانومامه جوان آمده هست: «امام جمعه ایلام عصبه همراهنی بود از کسانی که نسبت به ماشین او معترض انجام گرفته بودند. او در خطبه‌های نماز جمعه جملات تندی علیه معترضان به ماشین شاسی بلندش گفت. اینکه «از بچه‌به همراهزی‌هایتان دست بردارید»، «اهانت به جایگاه نماز جمعه، اهانت به رهبری و قابل پیگیری هست» و «توصیه می‌کنم به این جایگاه که مین‌گذاری هست، نزدیک نشوید و چنانچه نزدیک شوید، به همراه مین به هلاکت خواهید رسید!»

به صورت حتم او در واکنش به این رویدادسازی ها هشداریه ای منتشر و تاکید انجام که آنچه در یکی از روخانومامه های کشور منتشر انجام گرفته، تقطیع انجام گرفته نقل کردانش هست تا اینگونه بتواند غائله را ختم به خیر کند.

آل‌هاشم؛ روحانی‎ای که به ورزشگاه می‎رود و به همراه دانشجویان هم سفره می‌شود 

حجت‎الاسلام سید محمدعلی آل هاشم روحانی ۵۶ ساله تبریزی را سرآمد امامان جمعه ایران در سال ۹۶ می توان دانست. او در برابر امامان جمعه سراسر کشور رفتاری متفاوت از خود بروز داد و عنوان رویدادسازترین چهره روحانی سال را به خود اختصاص داد. آنچه که نام آل هاشم را به وسعت پایان ایران فریاد زد، اقدام او در برداشتن حائل بین آقام و خود در خطبه های نماز جمعه تبریز بود. همین اقدام آل هاشم تا مدتها به سوژه گفت‎وگو تبدیل انجام گرفت و همه متفق القول این کار او را ارج نهادند.

او برخلاف خیلی از امامان جمعه ترجیح خود را در رفت و آمد به همراه وسایل نقلیه عمومی می داند، خود را راضی می کند تا دوشادوش تبریزی ها به ورزشگاه برود و تیم فوتبه همراهل تراکتورسازی را تشویق کند و هر وقت هم که خوهست راهی خوابگاه دانشجویان انجام گرفته و میهمان سفره‌های آنان شود. 

جعفری و واگذاری تریبون پس از ۳۷ سال به دلایل نامعلوم

آیت‎الله سیدیحیی جعفری، روحانی ۸۷ ساله‎ای که منصوب حضرت امام بود، به ناگه از تریبون نماز جمعه کرمان خداحافظی انجام. جعفری که از نزدیکان مرحوم آیت‎الله هاشمی رفسنجانی بوده، دلیل هستعفای خود را کهولت سن دانست تا خیلی ها دلیل این اقدام او را در جایی دیگر جستجو کنند. برخی تحلیل ها حاکی از آن بود که جعفری پس از آنکه ۳۷ سال تریبون نمازجمعه را در دست داشت، به دلیل فشارهای بیرونی ناچار به چنین تصمیمی انجام گرفته هست. 

ماجرا از نماز عید فطر امسال آغاز انجام گرفته بود. جایی که سید یحیی جعفری، امام جمعه کرمان در خطبه های این نماز کمی ناخوش احوال می شود. همین بهانه برای تندروها در هستان کرمان کافی بود تا به او برای قبول هستعفا فشار وارد کنند. روخانومامه قانون در گزارشی، منشا این فشارها را از سوی حامیان آیت الله مصبه همراهح یزدی عنوان انجام. محمدجواد حجتی کرمانی اما نامه ۳۰۰ چهره فرهیخته کرمانی در مخالفت به همراه هستعفای جعفری را به رهبری رساند. اما جعفری نهایتا از این تریبون خداحافظی انجام تا حذف یک چهره معتدل به خانومجیره برکناری حامیان هاشمی افزوده شود

نوشته سیاه جامگان – امام جمعه های متفاوت؛از امام جمعه پرادو سوار تا روحانی حامی تیم تراکتورسازی اولین بار در فرهنگی سیاسی سیاه جامگان پدیدار شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد